Recenzje

„Czy już zasnęłaś”
Kathleen Barber

przez

Często żyjemy życiem innych ludzi. Sama zostałam ostatnio posądzona o to, że skoro kogoś usunęłam ze „znajomych” na Facebooku, to znaczy, że jestem śmiertelnie obrażona i „nasza znajomość nic nie znaczy”. Choć nie stronię od mediów społecznościowych, a z osiągnieć techniki korzystam bardzo chętnie, to przeraża mnie myślenie niektórych ludzi. Nie udostępniasz mi swoich zdjęć? Giń, przepadnij, nie istniejesz dla mnie! Wszystko jest w porządku, jeśli swoim zaangażowaniem w życie innych nie sprawiamy im więcej kłopotu niż pożytku. Gorzej, jeśli jest odwrotnie.

Josie, bohaterka książki „Czy już zasnęłaś”, ma pewien sekret. Chroni go nawet przed najbliższym jej człowiekiem. Niestety tajemnica, którą ukrywa dziewczyna, zostaje wyciągnięta na światło dzienne przez pewną dziennikarkę. Życie głównej bohaterki staje się tematem podcastu, który wzbudza ogromne zainteresowanie. Nie byłoby może w tym nic strasznego, gdyby nie fakt, że dotyczy on niezwykle bolesnej przeszłości Josie, a powszechne zainteresowanie tematem doprowadza do kolejnej tragedii w rodzinie.

Kathleen Barber stworzyła do bólu współczesną powieść o tym, jak bardzo mało zależy od nas samych i jak wielką moc mają media. Dodatkowo autorka rozłożyła na części pierwsze rodzinne relacje w kontekście tragedii, jaką jest zabójstwo najbliższej osoby. Szczególnie jednak skupiła naszą uwagę na stosunkach między kobietami: matką i córką, siostrami, kuzynkami. Po przeczytaniu „Czy już zasnęłaś” można o każdej z tych relacji powiedzieć bardzo wiele i stworzyć całkiem niezłą psychologiczną mapę postaci. Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że wszystko, co dzieje się w książce,  odbywa się w atmosferze skandalu, pomówień, kłamstw oraz pretensji, co mocno nakręca fabułę. Barber skrupulatnie odsłania nam kolejne elementy układanki, nie dając od razu odpowiedzi na pytanie, co tak naprawdę stało się w tej rodzinie. Sceny są tak skonstruowane, że właściwie przez cały czas odczuwamy napięcie – szczególnie, gdy w pobliżu głównej bohaterki pojawia się jej bliźniaczka. Ich relacje są totalnie zaburzone, na co cieniem niewątpliwie kładzie się podcast, którym żyją pałający żądzą sensacji ludzie.

„Czy już zasnęłaś” porusza wiele tematów. Poza współczesnym pędem za plotkami oraz specyficznymi relacjami rodzinnymi powieść ta ociera się o temat choroby psychicznej, która – skrywana pod powłoką uśmiechniętej twarzy – wewnątrz rośnie w siłę i zbiera żniwo w postaci naszego bezbronnego umysłu. Do czego to prowadzi? Barber świetnie pokazuje to w swojej książce. Dla mnie jednak najbardziej znamienne jest to, że wszystkie aspekty tej historii obrazują współczesny świat, często pozbawiony współczucia i empatii, nastawiony na zysk i popularność. To świat, w którym coraz trudniej jest poradzić sobie z odrzuceniem czy niedopasowaniem.

Miłośnicy thrillerów psychologicznych z pewnością powinni przeczytać „Czy już zasnęłaś”. Nie jest to wstrząsająca historia, może nawet nieco przewidywalna, ale – biorąc pod uwagę, że to debiut pisarki – warta uwagi. Zmusza do pewnej zadumy na temat kondycji współczesności i prowokuje do delikatnego rachunku sumienia. Czytajcie.

Może Ci się również spodobać: